Şaşılık Nedir?

Şaşılık Nedir?


Şaşılık

Şaşılık nedir ve şaşılık belirtileri nelerdir gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bilgilendirici yazımızda şaşılık tedavisi ve şaşılık ameliyatı ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilir aynı zamanda şaşılık testi hakkında bilgi edinebilirsiniz. İzmir Ekol Göz Hastasi’nin uzman doktorlarına sıklıkla yöneltilen bir soru olan yetişkinlerde şaşılık tedavisi mümkün mü? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Şaşılık Nedir?

Normal şartlarda kişilerde her iki göz, aynı şekilde ve birbirine paralel bir biçimde hareket eder. Gözler birbiri ile olan paralelliğini kaybettiğinde ise şaşılık ortaya çıkar. Gözlerde oluşan kayma sadece sağ gözde, sadece sol gözde ya da her iki gözde birden görülebilir.

Gözlerimizde altışar adet göz dışı kas bulunmaktadır. Şaşılık, göz dışı kaslarında yaşanan kuvvet azlığı veya kuvvet fazlalığı sebebiyle gözün kayması ile oluşur. Bu durum yani gözde yaşanan kayma, sürekli olarak görülebildiği gibi kimi durumlarda geçici olarak yaşanmaktadır. Şaşılık, hem estetik hem de görme ile ilgili sıkıntılara yol açabildiği için ailelerin mutlaka şaşılık belirtileri ve şaşılık tedavisi konusunda çocuklarına karşı hassas olması gerekmektedir. Düzenli göz muayenesi ile yaşanabilecek olumsuz koşullar engellenebilmektedir.

Göz Kayması ve Şaşılık Belirtileri

Çocuklarda ve bebeklerde yaşanan göz kaymaları aldatıcı olabilmektedir. Yalancı göz kayması, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkar ve yanıltıcı olabilir. Zaman içinde geçtiği için yalancı göz kayması durumu şaşılık olarak nitelendirilmez. Ancak, aynı gözde yaşanan sürekli göz kaymaları kaymanın yaşandığı gözde şaşılığın olabileceğinin bir belirtisidir ve mutlaka doktor kontrolü ile tedavi edilmelidir.   

Şaşılık belirtileri kendisini gözde hissedilen ağrı, görmede hissedilen bulanıklık, gözün sürekli olarak sulanması, çift görme sorunu ve gözde paralelliğin kaybolması şeklinde kendini gösterebilir. Aynı zamanda şaşılık belirtileri arasında baş ağrısı ve başın veya yüzün sürekli aynı yana dönük olması da gözlemlenebilmektedir.

Şaşılık tedavisi mümkün mü, sorusuna cevap verebilmek için öncelikle hastanın detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Şaşılık tedavisi erken teşhis ile çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir bu nedenle özellikle çocuklarda düzenli göz muayeneleri büyük bir önem taşımaktadır.

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x