Miyop Nedir?

Göz hastalıkları bilindiği üzere önem derecesi yönünden ihmal edilmemesi gereken hastalıkların başında gelmektedir. Önlem alınması durumunda çoğu hastalığın önüne geçilebildiği gibi, alınmaz ise de daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bunlardan biri olan Miyop, uzağı bulanık, yakını ise net görme problemidir. Sağlıklı göz,  birbirinden farklı mesafeleri net gören gözdür. Gözlerimizin bazı nedenlere bağlı olarak  uzağı veya yakını net görememesi bir hastalık olarak görülmemektedir. 

Genel olarak miyopluk mesafesi; 2 Metreden uzak mesafeleri görememek olarak da bilinir. Miyom kalıtsal bir kusurudur. Genellikle çocuklarda 8-12 yaşları arasında görülmeye başlanır. Ergenlik çağında vücudun gelişmesiyle daha da kötü olabilir. 25-45 yaşları arasında ise çok az değişim gösterebilir. 

Miyop Belirtileri Nelerdir? 

Uzağı net görememe sorunsalı en göze çarpanıdır. Baktığımız nesne veya yerlere gözleri kısarak bakma ve odaklanmaya çalışırken oluşan göz yorgunluğu ve baş ağrısı olarak bilinir. 

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Uzak mesafelerde sorun yaşandığı üzere daha net görüş açısı sağlamak için kontak lens veya içbükey mercekli gözlükler ile bu sorunun giderilmesi amaçlanabilir. Bunlar tabii sadece görüş açısını netleştirmek için yardımcı olur. Miyop tedavisi için kalıcı işlem olarak lazer tedavisi mevcuttur. Excimer Lazer yöntemi ile hastanın göz rahatsızlıklarının tedavisi yapılır. Lazer operasyonunun miyopluk tedavisi ise; 12 dereceye kadardır. Lazer operasyonuna uygun olmayan hastalarda ise göz içine akıllı lens adı verilen bir işlem uygulanabilir. Lazer için gözlerinizin uygun olup olmadığına ise göz hekimlerinin yaptığı tetkikler belirleyici olacaktır.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x