lasik ve lasek

Excimer Lazer 

Excimer Lazer cihazı ile gözdeki kornea kırma kusurları olan; hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz bozukluklarının tedavisi tamamen bilgisayar kontrollü son teknoloji sistemle yapılmaktadır. 

Excimer lazer tedavisinde ile görme yetisi bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yazımızda bu yöntemlerden ikisi olan lasik veya lasek arasındaki farklar nelerdir bunlara değineceğiz. 

Lasik Nedir?

Lasik tekniği ile korneanın ön kısmından bıçaksız lazer ile ince bir tabaka kaldırılarak alt tarafa Excimer lazer uygulanarak numara düzeltilmesi işlemidir.

Lasik tekniği gözdeki miyop, hipermetrop ve astigmatı düzeltir. Lasik sonrası gözlerinizdeki numaranın bir dengelenmesi hızlı bir şekilde oluşur ve eski numaraya dönüş olsalığı çok düşüktür. İki gözün birden ameliyat edilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Gün içinde yapılarak hasta taburcu edilebilinir. Lasek tekniği ile ameliyat olan hastalar günlük rutinlerine 24 saat içinde dönüş sağlayabilirler. 

Lasek Nedir? 

Lasek tekniği ise kornenın ön kısmındaki ince tabakayı kaldırmadan uygulanan Excimer Laser işlemidir. 

Kornea yapısının lasik olmaya uygun olmadığı durumlarda sıkça uygulanmaktadır.

Neden Lasik Ameliyatı?

Lasik ameliyatı korkulanın aksine oldukça kısa sürmektedir. Toplam olarak belirlenen süre 15 dakikadır. Lazerin uygulanma süresi ise 20 saniye sürmektedir. Dünyada en çok uygulanan lazer cerrahisi lasiktir. Operasyonlar en son teknoloji lazer cihazlarla yapılmaktadır. 

Operasyonun sonucunda gözlük ve lens kullanan hastaların bu kullanımları son bulur ve daha özgür bir hayat onları beklemektedir. Bu operasyon gelen olarak astigmat, hipermetrop ve miyop gibi kırma kusurlarının tedavisinde dünyada etkili ve güvenli bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası gözünüzde anatomik olarak bir değişlik görülmemektedir. 

Lasik ve Lasek Arasındaki Fark

Lasek tedavisinde, ameliyat olacak hastanın gözlerinin şeffaf tabakasının ince olması sebebiyle uygulanan bir yöntemdir. Bu tek bir kıstas olmayabilir. İstenirse, hastaya lasik uygulanabilecek hastaya da lasek işlemi uygulanabilir. Operasyon sonrasında kornea yüzeyine koruması için birkaç günlük şeffaf ve numarasız kontak lens göze takılır. Net görme süreci Lasik’e göre daha uzun bir süreç olup 4-5 hafta kadar sürebilir. Operasyon sonrası 2-3 gün göz ağrısı yapabilir. Nedeni ise epitel dokuda olan iyileşme sürecini tamamlamasıdır. Operasyon sırasında hasta hiçbir sancı duymaz. Göz Lasik yönteminde olduğu gibi sadece damla ile uyuşturulur. 

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x