Katarakt Nedir? 

 
Yaşlılık hastalığı olarak da bilinen katarakt, göz sağlığının yanı sıra yaşam kalitesini de ciddi bir şekilde etkileyen bir göz rahatsızlığı çeşididir. Katarakt çift görme, görünüşte bulanıklık, gece görüş açısının bozulması gibi işaretlerle kendisini belli ederek zamanla gözde görme yetisinin azalmasına neden olmaktadır. Yaşam standartlarınızı etkileyen bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.  Bilinen çoğu hastalığın aksine kataraktın ilaçlarla medikal bir tedavisinin mümkün olmadığı söylenebilir. 
 
Katarakt hastalığının tek tedavisi olarak cerrahi bir ameliyatla gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat günümüzde lazer ile ve oldukça gelişmiş teknolojilerle yapılmaktadır.  Burada en önemli husus, katarakt ameliyatını yaptıracak hastanın, bu alanda uzman bir göz doktoruna ameliyat olması tavsiye edilir. Göz doktorunun katarakt ameliyatı tecrübesiyle doğru orantılı olan bu ameliyat gün içerisinde gerçekleştirilip, tedavi edilebilmektedir. Bunun da en iyi doktorlar tarafından, en iyi ve steril ortamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Kimler katarakt ameliyatı olmalıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi katarakt hastalığını ameliyat olmadan, ilaçla veya başka bir medikal işlem ile tedavisi mümkün değildir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Yaşam kalitenizi düşürecek kadar bir rahatsızlık hissetmiyorsanız ameliyat olmak içinde bir gerekliliğiniz bulunmamaktadır. Ancak katarakt ameliyatlarının ilerlemiş göz bozukluklarında acil ameliyat da gerektiren durumları bulunmaktadır. Katarakt göz içinde bulanık hale geldiyse, göz içinde dağılabilir. Böyle bir şeyle karşılaşıldığında kör olma gibi bir sorunla karşı karşı karşıya kalmamak için ameliyat olmak gerekmektedir. Bir de doğuştan gelen katarakt hastalığında acil bir şekilde ameliyat yapılmalıdır. 

Bu durumlar dışında acil bir şekilde katarakt ameliyatına ihtiyaç duyulmaması ilerleyen yaşlarda olmayacağı anlamına gelmez. Kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi iş hayatında da verimsizlik yaratabilir. Yolda yürürken çukurların fark edilememesi, araba kullanırken ışıkların dağılması, gece lambalarının görünüşünün aşırı soluklaşması gibi belirtiler mevcut ise kişinin hemen uzman bir doktora giderek tetkiklerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Katarakt cerrahisinin riski var mıdır? 

Her göz ameliyatı gibi katarakt cerrahisi de risk taşımaktadır. Ancak bu kadar riskleri taşımasına rağmen ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Günümüz teknolojileri ile katarakt cerrahisi yöntemleri gelişmiş olup, mikro kesiklerle, dikiş atılmadan yapılmaktadır. Uzman bir cerrahın yaptığı katarakt ameliyatı sonrası hasta günlük yaşamına çabuk bir şekilde dönebilir. Daha önce de belirttiğimiz üzere katarakt cerrahisi, uzman hekimler tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden de hastane seçiminize dikkat etmelisiniz. 

Katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  • Katarakt ameliyatı sonrası hasta hafif yiyeceklerle beslenmelidir.
  • Ameliyattan sonra 1 hafta ağır yükler kaldırılmamalıdır.
  • Ameliyat olan kişi, ameliyat günü sonrası araba kullanmamalıdır. 
  • Duş alımı konusunda da, göze su değmediği sürece duş alınabilir. 
  • Ameliyat sonrası göze baskı uygulanmamalı ve darbelerden korunmalıdır. 
  • Ameliyat sonrası ilk gün gözlerde bulanık görülebilir ve normal bir olaydır. Sağlıklı bir şekilde yürüyebilmek için destek alınabilir. 
HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x