Göz Kayması

Göz kayması, iki gözün paralel ve düzdün bir şekilde uyum sağlayıp bir takım olarak birlikte çalışamaması durumudur.

Böyle bir kayma durumunda; bir göz doğrudan baktığınız nesneye bakar, diğer göz yanlış hizalanmış, dışa doğru, yukarı veya aşağı doğru bakar. Buna bilinen adıyla şaşılık denir. Şaşılık sabit veya aralıklı olabilir. Yanlış hizalama aynı zamanda her zaman aynı gözü (tek taraflı şaşılık) etkileyebilir veya iki gözün yanlış hizalanması (alternatif şaşılık) ortaya çıkabilir.

Doğuştan ve erken çocukluk dönemi şaşılıklarından çift ​​görmeyi önlemek için beyin, tipik olarak ambliyopiye veya göz tembelliğine neden olan yanlış hizalanmış gözün görsel girdisini görmezden gelir.

Göz Kayması Belirtileri

En temel belirti, gözlerin gözle görülebilir şekilde yanlış hizalanmasıdır; bir gözü içeri, dışarı, yukarı, aşağı veya eğik bir açıyla çevirir.

Gözlerin yanlış hizalanması büyük ve açık olduğunda, şaşılık, düz gözün görüş çizgisi ile yanlış hizalanmış gözün görüş açısı arasındaki sapma açısına atıfta bulunan "geniş açı" olarak adlandırılır. Daha az belirgin göz dönüşleri küçük açılı şaşılık olarak adlandırılır.

Tipik olarak, sabit geniş açılı şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrıları gibi semptomlara neden olmaz, çünkü beyin tarafından gözleri düzeltmek için neredeyse hiçbir girişim yoktur. Bu nedenle, geniş açılı şaşılık genellikle tedavi edilmezse bırakılan gözlerde ciddi göz tembelliğine neden olur.

Daha az dikkat çeken küçük açılı şaşılık vakalarının, özellikle şaşılık aralıklı veya değişken ise, rahatsız edici görsel semptomlara neden olma olasılığı daha yüksektir. Baş ağrıları ve göz yorgunluğuna ek olarak, semptomlar, rahatça okuma yetersizliği, okurken yorgunluk ya da kararsız veya titrek vizyon içerebilir. Küçük açılı şaşılık sabit ve tek taraflı ise, yanlış hizalanmış gözde belirgin göz tembelliğine yol açabilir.

Hem geniş açılı hem de küçük açılı şaşılık, psikolojik olarak zarar verebilir ve durumla birlikte çocukların ve yetişkinlerin özgüvenini etkiler, başkalarıyla normal göz temasına müdahale ederek sık sık utangaçlığa ve beraberinde sıkıntıya neden olabilir.

Yeni doğmuş bebekler, yetersiz görme gelişimi nedeniyle sıklıkla aralıklı çapraz gözlere sahiptir, ancak bebek büyüdükçe ve görsel sistem olgunlaşmaya devam ettikçe bu sıklıkla kaybolur. Bununla birlikte, çoğu şaşılık türü, çocuk büyüdükçe kaybolmaz.

Çocukların rutin göz muayeneleri şaşılık algılamanın en iyi yoludur. Genel olarak, erken şaşılık bir çocuğun göz muayenesinden sonra tespit edilir ve tedavi edilir, sonuç daha başarılı olur. Tedavi olmadan çocuğunuz çift okuma, göz tembelliği veya okuma/sınıf öğrenmesini engelleyebilecek görsel belirtiler geliştirebilir.

Göz Kayması Neden Olur?

Her göz, göz pozisyonunu ve hareketini kontrol eden altı harici kaslara (ekstraoküler kaslar denir) sahiptir. Normal görme için, her iki göz için bu kasların pozisyonu, nörolojik kontrolü ve işleyişi mükemmel bir şekilde koordine edilmelidir.

Şaşılık, ekstraoküler kasların kontrolünü ve fonksiyonunu engelleyen nörolojik veya anatomik problemler olduğunda ortaya çıkar. Sorun kasların kendisinde veya beyindeki dürbün vizyonunu kontrol eden sinir veya görme merkezlerinde ortaya çıkabilir.

Genetik de bir rol oynayabilir; Sizde veya eşinizde şaşılık varsa, çocuklarınızda da şaşılık gelişme riski daha yüksektir.

Tedavi

Çoğu durumda, sürekli bir göz dönüşü için tek etkili tedavi cerrahidir. Göz doktorunuz şaşılık olduğunu tespit ederse, sizi şaşılık cerrahisinde uzmanlaşmış bir göz doktoruna yönlendirebilir.

Şaşılık cerrahisinin başarısı, göz dönüşünün yönü ve büyüklüğü gibi birçok faktöre bağlıdır. Bazı durumlarda, birden fazla ameliyat gerekebilir. Şaşılık cerrahı, ameliyat öncesi konsültasyon sırasında size bu konuda daha fazla bilgi verebilir.

Şaşılık cerrahisi ayrıca yetişkinlerin gözlerini, uzun süreli şaşılıklarla etkili bir şekilde hizalayabilir. Bununla birlikte, çoğu yetişkin şaşılık vakasında, etkilenen göz uygun şekilde hizalandıktan sonra bile önemli derecede bir göz tembelliği kalabilir. Bu nedenle şaşılık için erken tedavi çok önemlidir.

Erken şaşılık, cerrahi olarak tedavi edilirse, etkilenen gözün normal görme keskinliği geliştirmesi ve iki gözün birlikte ekip olarak düzgün çalışma durumu yaratılır.

Bazı aralıklı ve küçük açılı şaşılık vakalarında, cerrahi olmayan görüş terapisiyle göz hizasını iyileştirmek mümkün olabilir .

Örneğin, yakınsama yetersizliği, gözlerin uzaktaki bir nesneyi görüntülerken genellikle düzgün bir şekilde hizalandığı, ancak okurken, bir nesnenin ortaya çıkması gibi yakın bir nesneye bakarken uygun bir hizalanmayı başaramadığı veya sürdüremediği belirli bir aralıklı ekzotropya türüdür.

Yakınsama yetersizliği, rahat okumayı engelleyerek göz yorgunluğuna, bulanık görmeye , çift görmeye ve baş ağrısına neden olabilir. Cerrahi olmayan görme tedavisi yakınsama yetmezliği için etkili bir tedavi olabilir gibi görünmektedir. 

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x