GÖRME SORUNLARINDA EXIMER LAZER AMELİYATI 

Halk arasında "göz çizdirme" olarak da  bilinen Excimer Lazer, genellikle çeşitli görme bozukluklarına (şaşılık, astigmat, miyop ve hipermetrop) rahatsızlığına sahip hastaların gözlüksüz veya lenssiz, problemsiz net görebilmeleri için başvurdukları bir operasyondur.

Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen bu operasyonun amacı, gözün ön kısmındaki korneanın excimer lazer kullanılarak görme bozukluklarının giderilmesi yani göz numarasının değişmesidir. Göze uygulanan lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen operasyon ile, miyoplarda fazla olan bombelik azaltılırken, hipermetroplarda düz olan kornea bombeleştirilir. Neredeyse tüm riskleri ortadan kaldırılmış olan bu operasyonlar bazı durumlar dışında tıpkı estetik operasyonlar gibi tamamen isteğe bağlıdır.

Excimer Lazer Ameliyatı Kimlere için Uygundur

  • 18 yaşını doldurmuş, 60 yaşına girmemiş olmak 
  • Operasyonu gerçekleştirecek olan doktor tarafından muayene ve belirli testlerden geçip doktordan operasyon için uygun raporu alan herkes bu operasyona girebilir. 60 yaş üstü hastaların bu operasyona girmesi önerilmemektedir.

Excimer Lazer Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz

  • Hamile ya da emziren kadınlar
  • İleri derecede göz kuruluğuna sahip 
  • Gözlük derecelerinde ilerleme olan
  • Katarakt problemi olan 
  • Doğuştan kornea problemi olan
  • Göz uçuğu geçirmiş
  • Şeker hastalığı olan hastalar bu operasyonu yaptıramaz. 

LAZERLE GÖZ AMELİYATI YÖNTEMLERİ

TransPRK (No-Touch) Yöntemi

Bu yöntem adından da anlaşılacağı üzere, göze herhangi bir yabancı cisim değdirilmeden, tamamen lazerle gerçekleştiriliyor. Göze bir temas olmadığı için hastaların endişeleri de yatışmış oluyor. Hastanın karşıdan gelen ışığa yaklaşık 1 dakika bakması gözdeki korneanın düzelmesi için yeterli. Bu operasyondan sonra gözlerin kapatılması gerekmez hasta gözleri açık olarak evine gidebilir. Operasyondan sonra hastanın birkaç günlük bulanık görme, batma ve ışığa karşı hassasiyet gibi şikayetleri olabilir ama 4. günden itibaren bütün sorunlar ortadan kalkar.

Lasik Yöntemi

Bu yöntemde ise operasyona girmeden operasyonun yapılacağı göze uyuşturucu damlalar sıkılır ardından ‘’Keratom’’ denilen özel bir bıçakla kornea kapakçık şeklinde kesik açılarak korneaya ulaşılır daha sonra lazer yardımıyla korneadaki bozukluk düzeltilir. Kendiliğinden yapıştığı için dikişe gerek duyulmaz. Hasta yaklaşık olara 24 saat kadar biraz ağrı çekebilir.

Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen Excimer lazer ameliyatı ile miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme sorunlarına veda edebilirsiniz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x