Astigmat Nedir?

Gözünüzün korneasının veya lensinin eğriliğindeki bir kusurdur. Normal olarak, kornea ve mercek pürüzsüzdür ve her yöne eşit şekilde kavislidir. Bu, ışıkların gözünüzün arkasındaki retinaya keskin bir şekilde odaklanmasına yardımcı olur.

Korneanız veya lensiniz pürüzsüz ve düzgün bir şekilde kavisli değilse, ışık düzgün bir şekilde kırılmaz (bükülmez). Doktorlar buna kırılma hatası diyor.

Görülen kırılma hataları aşağıdakileri içerebilir;

  • Yakın görüşlülük (miyopi) 
  • Uzak görüşlülük (hipermetropi) 

Astigmata sahip yetişkinler vizyonlarının olması gerektiği kadar iyi olmadığını fark edebilirler. Çocuklar, bu rahatsızlığa sahip olduklarının farkında olmayabilir. Bulanık veya çarpık vizyondan şikayet etmeleri pek mümkün değildir.

Normal bir gözde, kornea ve mercek odak retina üzerinde ışıklara odaklanır. Astigmata sahip bir göz, ışığa yanlış odaklanır. Yakın ve uzak nesnelerin her ikisi de bulanık görünür.

Astigmatın Sebepleri Nedir?

Astigmat yaygındır. Doktorlar kornea şeklinin neden kişiden kişiye değiştiğini net bilemeseler de astigmatın gelişme olasılığının kalıtsal olduğunu biliyorlar.

Astigmat bir göz hastalığından, göz yaralanmasından veya ameliyattan sonra gelişebilir. Astigmatın düşük ışıkta kitap okumaktan veya televizyona çok yakın oturmaktan gelişebileceği veya daha da kötüleşebileceği doğru değildir..

Astigmat Belirtileri

  • Bulanık görme veya çarpık görme alanları
  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrısı

Bu semptomlara sahipseniz mutlaka astigmat olmayabilir. Göz doktorunuzu ziyaret edip göz muayenesi semptomlarınızı neden olduğunu belirlemelisiniz.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmatı olanlarda ilk tercih gözlüklerdir. Kişilerin net görüşü yeniden kazanması için çeşitli seçenekleri vardır;

Gözlük : Astigmatı telafi eden özel bir silindirik lens içerir. Bu, merceğin belirli bölümlerinde ek güç sağlar. Genel olarak, her mesafeden net görüş sağlamak için tek görüşlü bir lens önerilir. Bununla birlikte, 40 yaş üstü hastalar için ilave lens gerekebilir.

Kontak Lens : Bazı insanlar gözlükten ziyade kontakt lenslerle daha iyi görüş sağlar. Kontakt lensler daha net görüş ve daha geniş bir görüş alanı sağlayabilir. Bununla birlikte, kontakt lensler doğrudan gözlere takıldığı için göz sağlığını korumak için düzenli temizlik ve bakım gerektirirler.

Standart yumuşak lensler astigmat düzeltilmesinde etkili olmayabilir. Bununla birlikte, özel torik yumuşak kontakt lensler birçok astigmat türünü düzeltebilir. Sert gaz geçirgen kontakt lensler korneada iken normal şekillerini korudukları için, korneanın düzensiz şeklini telafi edebilir görüşü iyileştirebilirler.

Ortokeratoloji : Ortokeratoloji (ortho-k), korneayı yeniden şekillendirmek için bir dizi sert kontakt lensin yerleştirilmesini içerir. Hasta, gece gibi sınırlı bir süre boyunca kontakt lensler takar ve sonra bunları çıkarır. Orta derecede astigmatı olan kişiler, günlük aktivitelerinin çoğu için geçici olarak merceksiz net görüş elde edebilirler. Ortokeratoloji vizyonu kalıcı olarak iyileştirmez. 

Lazer ve diğer cerrahi prosedürleri : Astigmatizm ayrıca korneanı LASIK veya PRK ile yeniden şekillendirerek de düzeltilebilir. PRK, dokuyu yüzeysel ve korneanın iç katmanlarından uzaklaştırır. LASIK, dokuyu sadece korneanın iç katmanından çıkarır.

Eğer bir astigmatınız varsa, görme probleminizi düzeltmek için geniş seçenekleriniz var. Doktorunuza danışarak, görsel ve yaşam tarzı ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan tedaviyi seçebilirsiniz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x